Diéty Švajčiarsko

Rok 2024

Švajčiarsko je jedna z krajín, kde získavate najvyššie cestovné náhrady. Diéty vo Švajčiarsku dostanete v ich národnej mene. Ide o kompenzáciu za stravné vo výške 80 švajčiarskych frankov. V roku 2024 získavate danú sumu za každý deň, kedy ste vo Švajčiarsku viac ako 12 hodín. V tabuľke si pozrite výšku diét podľa času stráveného v krajine.

Nárok na diéty vo Švajčiarsku:

Dĺžka cesty Percentuálne Suma v CHF
Menej ako 6 hodín 25 % 20 CHF
6 až 12 hodín 50 % 40 CHF
Viac ako 12 hodín 100 % 80 CHF

Švajčiarsko len ako tranzitná krajina

Je možné, že cez Švajčiarsko len prechádzate. V takomto prípade je pre vás najvýhodnejšie, ak sa tu zdržíte čo najdlhšie. Je to preto, lebo stravné je tu najvyššie zo všetkých okolitých štátov. Výška cestovných náhrad závisí od toho, v ktorej krajine sa zdržíte najdlhšie v rámci jedného dňa. Môžete si aj pozrieť, akú dostanete diétu pri návšteve iných štátov.

Ak budete mať zabezpečenú stravu, prerobíte

Množstvo ľudí sa poteší, ak zamestnávateľ sľúbi plnohodnotné jedlo. V takomto prípade nemusíte získať žiadnu finančnú náhradu. Výška diéty sa bude znižovať každým poskytnutým jedlom. Môže sa stať, že nedostanete žiadne peniaze. V tabuľke si môžete pozrieť, o akú sumu sa vám zníži diéta v prípade, že zamestnávateľ zabezpečí stravovanie.

Peňažné zníženie diéty pri poskytnutí jedla:

Zabezpečené jedlo Zníženie v % Zníženie v CHF
Raňajky 25 % 20 CHF
Obed 40 % 32 CHF
Večera 35 % 28 CHF

Ako sa menila ich výška v minulosti?

Ak by sme sa pozreli na cestovné náhrady na Slovensku, ich výška sa mení relatívne často. Diéty pre Švajčiarsko sa už dlhšie nemenili. Aj v roku 2023 boli na úrovni 80 švajčiarskych frankov. Je preto viac než pravdepodobné, že rovnaká kompenzácia za stravné vo Švajčiarsku bude aj v roku 2025.