Diéty Rakúsko

Rok 2024

Základná suma pre cestovné náhrady v Rakúsku v roku 2024 je 45 €. Nejde o fixnú náhradu. Kompenzácia za stravné sa môže meniť v závislosti od dĺžky pobytu. Diéty musia byť poskytnuté aj v čase, kedy nepracujete. Napríklad aj za poobedie alebo aj za čas spánku. Podľa toho, ako dlho sa v krajine zdržíte v rámci jedného dňa, máte nárok na diéty.

Výška diéty v Rakúsku:

Dĺžka cesty Peniaze v € Percento náhrady
Menaj ako 6 hodín 11,25 € 25 %
6 až 12 hodín 22,50 € 50 %
Viac ako 12 hodín 45 € 100 %

Každý deň sa počíta individuálne

Ak prespávate v Rakúsku a vaša pracovná cesta trvá napríklad 20 hodín, neznamená to, že dostanete 45 € ako kompenzáciu za stravné. Takto to nefungovalo ani v roku 2023 a pravdepodobne to nebude platiť ani v roku 2025. Každý kalendárny deň sa ráta zvlášť. Najprv sa počítajú diéty za jeden deň a k tomu sa pripočítajú diéty za druhý deň.

Mohlo by vás zaujímať:

Diéty v iných krajinách ako napríklad Česká republika, Taliansko, Švajčiarsko, Nemecko, Slovinsko alebo Maďarsko.

Zabezpečená strava od zamestnávateľa

Okrem toho, že vám môže váš šéf ponúknuť diéty v podobe peňazí, je možné, že vám zabezpečí aj teplé jedlo. V prípade, že vám ponúkne napríklad obed, cestovné náhrady budú krátené. Dokonca je možné, že nedostanete žiadne peniaze. V tabuľke si pozrite, o akú sumu sa vám znížia diéty pri poskytnutí plnohodnotnej stravy.

Krátenie cestovných náhrad v €:

Ponúknutá strava Krátenie v € Zníženie v %
Raňajky 11,25 € 25 %
Obed 18 € 40 %
Večera 15,75 € 35 %

Rakúsko je drahá krajina

Je všeobecne známe, že v Rakúsku sú ceny vyššie ako na Slovensku. Predovšetkým služby v stravovacích zariadeniach sú veľmi vysoké. Ak je to možné, teplé jedlo je výhodnejšie si zabezpečiť ešte pred prechodom hraníc. V prípade, že vám postačuje strava z potravín, tu nie sú cenové rozdiely tak výrazné. Dokonca niektoré potraviny tu môžu byť aj lacnejšie ako na Slovensku.